Tanıtım Toplantısı Davetiyesi

Tanıtım Toplantısı Davetiyesi

BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI’ nın 2010 yılı SANAYİ ve TURİZM SEKTÖRLERİNDE REKABETÇİLİĞİN ARTIRILMASI MALİ DESTEK PROGRAMI kapsamında “Ahşap Yapı Ürünleri Üretim Tesisinin Modernizasyonu, Kurumsallasması ve Rekabet Gücünün Artırılması” projesi’nin tanıtımı gerçekleştirildi.
Proje tanıtım toplantısına Isparta Yatırım Destekleme Ofisi Koordinatörü Ali Galip Bilgili, ISTO başkanı H. Hüseyin KAÇIKOÇ, gibi Isparta’nın değerli sanayici ve iş adamları yanında SDÜ Orman Endüstri Mühendisliği bölümü öğrencileri, Fakülte Dekanı Prof.Dr. Cahit BALABANLI başta olmak üzere, dekan yardımcıları, bölüm başkanları ve öğretim üyeleri katıldılar.
BAKA’dan katılan Isparta Yatırım Destekleme Ofisi Koordinatörü Ali Galip Bilgili kısaca BAKA faaliyetlerinden, bölgesel kalkınma vizyonundan ve bölgemiz açısından geleceğe yönelik yatırımlar için harcanan çabalardan bahsetti.
Bölgesel basında da yer aldığı şekliyle; İşletmemizin BAKA tarafından desteklenen bu proje ile gerçekleştirdiği yatırımlar ve etkinlikler sonucu orman ürünleri endüstrisi sektörü için bölgemizin yeniden cazibe merkezi olması  hedeflenmiştir. DPT tarafından 2008’de yayımlanan “illerde öne çıkan sektörler” araştırmasında bölgemiz için ağaç ve ağaçtan mamül ürünler kategorisi ilk üç sektör içerisinde ifade edilmektedir. TÜİK 2002 verilerine göre sektör, il içinde öne çıkarken aynı zamanda sektörün il içerisindeki sektörel payı ülke içindeki payından oldukça yüksektir. Ancak son zamanlarda ikame ürünler ve küresel rakipler karşısında gerileyen bölgemiz orman ürünleri endüstrisi sektöründe bir çok işletme hayatiyetini kaybetmekte yada faaliyetlerini en aza indirmek durumundadır.
Yüceer Kereste San. ve Tic. Ltd.Şti olarak 1995 yılından beri sektörde ana ürün olarak  inşaatlık kereste, lambri ve taban tahtası üreten bir aile işletmesi halinde bölgemize hizmet etmekteyiz. Bölgenin, sektörümüzün ve özellikle işletmemizin problemlerini biliyor, çözümüne yönelik sürekli gelişme felsefesi içerisinde Ar-Ge çalışmaları ile hedeflerimizi belirliyoruz. Bu doğrultuda;  proje kapsamında kurumsallaşma sürecimizi nitelikli personel istihdamı ve kurumsallaşma eğitimleri ile başlatarak rekabet gücümüzü artırmak ve böylece bölgemizde öncü olarak sürdürülebilir kalkınmayı firmamızdan başlatıp tüm bölgeye yayabilmeyi amaçladık. Bunun yanında üretim sistemimize yönelik modernizasyon çalışmaları ile mevcutta ürettiğimiz ürünleri daha kaliteli ve yüksek kapasitede üretirken, istihdam imkanını artırmayı ve böylece ormanda kesim yapan kırsal halktan başlayıp bayilerimize kadar devam eden tüm değer zincirindeki aktörlerin olumlu yönde etkilenmesini hedefledik. BAKA’nın da projemize güvenmesi ve bizlere sağladığı destek ile  üretim sistemimizi en teknolojik makine ve ekipmanlar ile modernize ederek tomruk işleme kapasitemizi yıllık yaklaşık %33 artış ile 18.000m3 tomruktan 24.000m3’e çıkarttık. Eskiden 1m3 keresteyi yaklaşık 9dk da üretebilirken artık 7,5 dk da üretebiliyoruz. Bu müşteri isteklerini daha hızlı karşılayabilmek ve rekabette önde olmak demek. Bu artış içerisinde kesinlikle tomruk işleme makinalarına değil, ürüne daha yüksek katma değer katan teknolojik ve artık ürünleri değerlendiren makinalara yatırım yaptık. Yüksek katma değerli ürünlerde sağlanan kapasite artışı %100’ün üzerinde gerçekleşti.   Kısa ve değersiz odun olarak görünen artık parçaları yeniden kullanabilmek üzere alınan yeni makinalar sayesinde kısa parçalar parmak birleştirme yöntemi ile birleştirilerek doğal hammaddenin israfı önlendi, hem artıkların geri dönüşümü sağlandı hem de odun olarak yakılmak üzere kullanılacak değerli kereste parçaları birleştirilip kusursuz ve sonsuz uzunlukta lambriler üretildi.  Tüm bu etkinlikler doğrudan vasıflı ve vasıfsız personel istihdamını artırdı. Proje öncesinde işletmemizde üretim iş sahasında sadece erkeklerden oluşan yaklaşık 50 kişilik bir ekiple çalışırken artık 12’si bayan toplam 80 kişi ile birlikte çalışıyoruz. Tüm bunlara ek olarak kaliteli üretim ile sadece işletmemizin değil bölgemizin pazar payı artmıştır. Lambri, taban tahtası ve profilli kızılçam üretiminde önemli bir merkez olan Isparta’mız marka olma yolunda bir adım daha ilerlemiştir. Sonuç olarak, bölgenin doğal hammadde kaynaklarından ve beşeri sermayesinden istifade ederken refah seviyesini yükseltmek ve bölgenin sektörde cazibe merkezi olması için önemli bir katkı sağlanmıştır. 
Proje kapsamında yaklaşık 850.000 tl lik makine ve tesis yatırımı yapıldı. Bu yatırımda BAKA desteği yaklaşık %45 olarak gerçekleşti.  Bunun yanında işletmemiz yapılan bu yatırımın etkin kullanılabilmesi ve işletme içi iş yükü dengesi açısından yeni makinalar, elektrik trafosu, talaş toplama sistemi, forkliftler  gibi yardımcı ekipman ve tesisler için yaklaşık 500.000 tl lik bir yatırımı daha tamamen öz sermayesini kullanarak  gerçekleştirdi. 
Toplantıya katılan tüm katılımcılara, özellikle projemize güvenip destekleyen Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’na teşekkür ediyoruz.

05.12.2013 18:49
yükleniyor..